Bój nad Bajkałem 1866 r. Ostatnia bitwa Powstania Styczniowego

Pożegnanie z Europą
Aleksander Sochaczewski, Pożegnanie z Europą , Muzeum Niepodległości w Warszawie – Pawilon X

Po klęsce powstania styczniowego władze rosyjskie zesłały tylko na Syberię blisko 20 tys. jego uczestników. Jesienią 1865 roku grupa Polaków w porozumieniu z zesłańcami rosyjskimi zawiązała spisek, mający na celu wywołanie na Syberii powstania. Na początku 1866 roku przywódców spisku aresztowano, ale zesłańcy porzucili jedynie nierealne plany opanowania Syberii, a ich celem stało się uwolnienie powstańców więzionych od Irkucka do Nerczyńska i przedarcie się do niedalekiej Mongolii, należącej wówczas do Chin. Centrum ruchu był Irkuck, gdzie w marcu 1866 roku władze rosyjskie skoncentrowały blisko 2 tys. Zesłańców.

Czytaj dalej Bój nad Bajkałem 1866 r. Ostatnia bitwa Powstania Styczniowego

Jan Szczepanik (1872-1926) – fenomenalny wynalazca, twórca telewizora i barwnej fotografii

Nowy obraz mapy bitowejPrzed stu laty o jego wynalazkach pisała prasa w całej Europie. Genialny samouk, człowiek, którego wynalazek uratował życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII Burbonowi. Pisał i przyjaźnił się z nim Mark Twain. W jego pracowni w Wiedniu gościł cesarz, a car rosyjski zabiegał o spotkanie ze Szczepanikiem.
Tytan pracy – tak mówili o nim w rodzinie.

Czytaj dalej Jan Szczepanik (1872-1926) – fenomenalny wynalazca, twórca telewizora i barwnej fotografii

Józef Hofmann (1876-1957). Wynalazca z duszą artysty

Josef_Hofman_03
Józef Hofmann, pl.wikipedia.org

Uznawany za jednego z najwybitniejszych pianistów, jak również autor kilkudziesięciu wynalazków, bez których często nie wyobrażamy sobie życia.
Urodził się 20 stycznia 1986 w Krakowie, zmarł 16 lutego 1957 w Los Angeles mając 81 lat. Jego ojcem był Kazimierz Hofmann znany kompozytor, dyrygent i pianista a matką śpiewaczka Matylda Pindelska.

Czytaj dalej Józef Hofmann (1876-1957). Wynalazca z duszą artysty

Śpiewniki polskich pieśni patriotycznych dotarły do naszych rodaków w Rumunii

1

Kaczyka (Rumunia)-001
Pani Krystyna Cechaniuk (Dom Polski w Kaczyce) oraz doktor Konrad Meus UP w Krakowie

W dniach od 23 czerwca do 1 lipca br. pracownicy oraz studenci z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego (oficjalnego partnera Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC”) uczestniczyli w Misji Naukowej w Rumunii, której celem jest rejestracja i opracowanie wywiadów z najstarszymi polskimi mieszkańcami polskich wsi na Bukowinie.

Czytaj dalej Śpiewniki polskich pieśni patriotycznych dotarły do naszych rodaków w Rumunii