Jan Szczepanik (1872-1926) – fenomenalny wynalazca, twórca telewizora i barwnej fotografii

Nowy obraz mapy bitowejPrzed stu laty o jego wynalazkach pisała prasa w całej Europie. Genialny samouk, człowiek, którego wynalazek uratował życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII Burbonowi. Pisał i przyjaźnił się z nim Mark Twain. W jego pracowni w Wiedniu gościł cesarz, a car rosyjski zabiegał o spotkanie ze Szczepanikiem.
Tytan pracy – tak mówili o nim w rodzinie.

Czytaj dalej Jan Szczepanik (1872-1926) – fenomenalny wynalazca, twórca telewizora i barwnej fotografii

Józef Hofmann (1876-1957). Wynalazca z duszą artysty

Josef_Hofman_03
Józef Hofmann, pl.wikipedia.org

Uznawany za jednego z najwybitniejszych pianistów, jak również autor kilkudziesięciu wynalazków, bez których często nie wyobrażamy sobie życia.
Urodził się 20 stycznia 1986 w Krakowie, zmarł 16 lutego 1957 w Los Angeles mając 81 lat. Jego ojcem był Kazimierz Hofmann znany kompozytor, dyrygent i pianista a matką śpiewaczka Matylda Pindelska.

Czytaj dalej Józef Hofmann (1876-1957). Wynalazca z duszą artysty

Śpiewniki polskich pieśni patriotycznych dotarły do naszych rodaków w Rumunii

1

Kaczyka (Rumunia)-001
Pani Krystyna Cechaniuk (Dom Polski w Kaczyce) oraz doktor Konrad Meus UP w Krakowie

W dniach od 23 czerwca do 1 lipca br. pracownicy oraz studenci z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego (oficjalnego partnera Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC”) uczestniczyli w Misji Naukowej w Rumunii, której celem jest rejestracja i opracowanie wywiadów z najstarszymi polskimi mieszkańcami polskich wsi na Bukowinie.

Czytaj dalej Śpiewniki polskich pieśni patriotycznych dotarły do naszych rodaków w Rumunii

Uchwała w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939 – 1945

003147_r0_620Senat podjął uchwałę, głosi ona: „W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum fali zbrodni, której na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej dopuściły się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz SS „Galizien” i ukraińskie formacje kolaboranckie. W wyniku ludobójstwa w latach 1939 – 1945 zamordowanych zostało sto kilkadziesiąt tysięcy obywateli II RP. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia.

Czytaj dalej Uchwała w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939 – 1945

Anna Smoleńska – autorka znaku Polski Walczącej

prev496                                                                                                                                                   

 Znak Polski Walczącej opracowała i zgłosiła na konkurs Komendy Głównej AK harcerka Szarych Szeregów Anna Smoleńska. Niemal równo rok później, 19 marca 1943 roku, została zabita przez Niemców w Oświęcimiu.

Czytaj dalej Anna Smoleńska – autorka znaku Polski Walczącej