Archiwa kategorii: Aktualności

Aktualności

Anna Kołakowska rozpoczęła głodówkę w obronie Barbary Poleszuk

„Zgodnie z zapowiedzią podjęłam dziś protest głodowy w związku z przetrzymywaniem w więzieniu Barbary Poleszuk, działaczki Narodowej Hajnówki, zaangażowanej w upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych i propagowanie wartości patriotycznych” – napisała w liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Anna Kołakowska, najmłodsza więźniarka polityczna stanu wojennego.

Czytaj dalej Anna Kołakowska rozpoczęła głodówkę w obronie Barbary Poleszuk

Dzień Wojska Polskiego w rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 r.

” W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą
święci się  
pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość  i niepodległość Polski”

Słowa ministra spraw wewnętrznych gen. broni Stanisława Szeptyckiego z rozkazu nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 r.  ustanawiający Święto Żołnierza. Do tej tradycji nawiązuje  Święto  Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia – w dzień zwycięstwa nad bolszewikami, w czasie działań wojennych w 1920 r. Obowiązuje ono, na mocy ustawy sejmowej z 30 lipca 1992 r.

Czytaj dalej Dzień Wojska Polskiego w rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 r.

14 sierpnia 1941 r. zmarł o. Maksymilian Maria Kolbe

Święty Maksymilian Maria Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli 8 stycznia 1894 r. Tego samego dnia został ochrzczony w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli i otrzymał imię Rajmund. Jego rodzice, Juliusz i Marianna, byli tkaczami. Szukając pracy, krótko przebywali w Łodzi, potem zamieszkali w Pabianicach, gdzie Rajmund spędził dzieciństwo. Rodzice rozbudzili w chłopcu szczególną miłość do Najświętszej Maryi Panny.

Czytaj dalej 14 sierpnia 1941 r. zmarł o. Maksymilian Maria Kolbe