Archiwa kategorii: Z historii Krakowa

KAZIMIERZ ADAMSKI – artysta rzeźbiarz, medalierz, grafik

 Kazimierz Adamski należy do grona artystów średniego pokolenia, który zmagania z materią rzeźbiarską rozpoczął w pierwszej połowie lat 90. Niemal od samego początku, udało mu się zdobyć znaczącą pozycję w krakowskim środowisku artystycznym i bez kompleksów wejść w krąg rzeźbiarzy Krakowa o ugruntowanej od lat renomie, co więcej, z powodzeniem w przyszłości rywalizować w konkursach rzeźbiarskich bądź realizacjach plastycznych, będących przedmiotem indywidualnego zamówienia.

Czytaj dalej KAZIMIERZ ADAMSKI – artysta rzeźbiarz, medalierz, grafik

„Rola Krakowa w odzyskaniu niepodległości” – nowa publikacja Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC”

             Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” wydało w październiku br. książkę pt. „Rola Krakowa w odzyskaniu Niepodległości. Znaczenie Rady Regencyjnej  w uformowaniu ustroju państwa polskiego”. To kolejna publikacja przedstawiająca dzieje Krakowa w kontekście wydarzeń w Polsce i Europie.

Czytaj dalej „Rola Krakowa w odzyskaniu niepodległości” – nowa publikacja Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC”

Zabytki Krakowa – zakątek przy kościele św. Barbary

   Nie ma drugiego zakątka w obrębie centrum Krakowa, posiadającego tak wiele malowniczości, jak ten, który utworzyło przejście pomiędzy ścianą południową kościoła mariackiego a położoną obok świątynią św. Barbary. Zbliżyły się tutaj do siebie szczegóły architektoniczne różnych epok, blaszane i ceglane daszki, kamienne odrzwia gotyckie, stare żelazne kraty, schody i schodki, gdzie pośród „łamania” się cieni występów, wyglądają z murów i framug rzeźbione głowy i popiersia Bera, Pipanów, Betmana, Nagotów, Węgrzyno­wicza, zmarłych przed wiekami rajców, ich żon oraz znakomitości miasta.

Czytaj dalej Zabytki Krakowa – zakątek przy kościele św. Barbary